Ano, stárnutí je možné zpomalit.
A co víc, v budoucnu může být stárnutí dokonce zvráceno. To by znamenalo, že by bylo možné staré lidi znovu omladit. K tomu však budeme potřebovat špičkové biotechnologie.
K řešení stárnutí existují dva přístupy: přístup založený na low-tech a přístup založený na high-tech.
Low-tech přístup zahrnuje především životní styl. Jedná se o věci jako zdravá výživa, cvičení, spánek, redukce stresu, štěstí a doplňky stravy.
High-tech přístup zahrnuje nové druhy biotechnologií, které jsou v současné době vyvíjeny. Tyto biotechnologie se například zaměřují na omlazení stárnoucích mitochondrií, vyčištění nahromaděných bílkovin v našich buňkách nebo epigenetické omlazení buněk.
V současné době je nejlepším přístupem k delšímu životu náš životní styl. V příštích desetiletích se objeví nové biotechnologie, které se budou zabývat stárnutím. Pojďme se nejprve hlouběji ponořit do přístupu založeného na nízkých technologiích. Jaké jsou nejlepší věci, které můžeme udělat nyní, abychom žili déle?
Co, kdy a kolik jíme, ovlivňuje rychlost stárnutí. Výživa je nejúčinnějším zásahem do životního stylu, který umožňuje žít déle. Ano, je dokonce důležitější než cvičení. Více informací o různých způsobech stravování najdete zde. Několik obecných tipů:
Dodržujte dietu dlouhověkosti
Co, kdy a kolik jíme, ovlivňuje rychlost stárnutí. Výživa je nejúčinnějším zásahem do životního stylu, který umožňuje žít déle. Ano, je dokonce důležitější než cvičení. Více informací o různých způsobech stravování najdete zde. Několik obecných tipů:
- Vyhýbejte se sladkým potravinám, jako jsou limonády, sladkosti, bonbony, dorty, pečivo, koblihy, sušenky, tyčinky a čokolády. Dávejte si pozor také na zdánlivě zdravé výrobky, které obsahují hodně cukru, jako jsou nízkotučné jogurty, vitaminové vody, sportovní nápoje, zdravé nápoje (např. ochucený zelený čaj), müsli a zdravé tyčinky, kečupy, ovocné šťávy, snídaňové cereálie, salátové dresinky a rostlinná mléka (vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru).
- Omezte příjem škrobnatých, prázdných potravin, jako je chléb, těstoviny, rýže a brambory. Tyto potraviny způsobují vysoké a dlouhotrvající špičky glukózy v krvi, což vede k zesíťování a nadměrné stimulaci mechanismů stárnutí (např. receptorů pro inzulín a IGF). Patří sem i celozrnné výrobky.
- Nekonzumujte příliš mnoho živočišných bílkovin (zejména červeného zpracovaného masa). Příliš mnoho živočišných bílkovin urychluje stárnutí. Pokud jíte živočišné bílkoviny, jezte bílé maso (drůbež) a ryby. Někteří vědci dokonce doporučují jíst pouze ryby a rostlinné bílkoviny (např. ořechy a luštěniny). Pokud konzumujete ryby, vybírejte si druhy s nízkým obsahem rtuti a nejezte příliš mnoho ryb s vysokým obsahem rtuti, jako jsou tuňák, mečoun, makrela a halibut.